می گیلان

تاریخ, موسیقی, فرهنگ, جغرافی, زبان, شعر و مسایل روزمره گیلان

تاریخ گیلان – بخش 10 – دربیک ها

Posted by صابر در اوت 31, 2009

دربیک ها از جمله اقوامی اند که از آنان به عنوان ساکنین اولیه گیلان یاد می شود. در منابع و مدارک تاریخی نشانه های چندانی از این قوم وجود ندارد. در نوشته های مورخان و جغرافی دانان عهد قدیم، دربیک ها تیره ای از سکائیان معرفی شد اند که سکونتگاهشان در حوالی دریای کاسپی بوده است. استفانوس بیزانتوس به نقل از بطلمیوس نوشته است: «سرزمین دربیک ها کنار دریای کاسپین بوده است.» بر اساس گزارش هرودوت، از جمله قبایلی که کوروش به دور خود جمع کرد، قبایل دان(دها) – که در خاور دریای کاسپی می زیستن- مارد، ساگاریت و دروبیک بودند. استرابون نوشته است «تاپوری ها مابین حوزه دربیک ها و حوزه هیرکانی ها سکنی داشته اند.» این گواهی ها نشان می دهد که دربیک ها در حوزه ی جنوبی دریای کاسپی و در کنار اقوامی چون دان ها، هیرکانی ها، تپوری ها و مارد ها می زیستند.

برخی از محققان از آن جا که نام کوه درفک یا دلفک- که یکی از بلند ترین کوه های گیلان است و در جانب خاوری سپید رود است – یاد آور نام دربیک است. بر این باورند که این قوم در اطراف کوه درفک می زیسته اند. چنان چه می بینیم استرابون هنگامی که می خواهد محل سکونت تاپیر(تپوری – تبری) را که در مازندران می زیسته اند را مشخص کند، می نویسد که آن ها در سرزمینی بین هیرکانی(گرگان امروزی) و دربیک می زیسته اند. نکته ای که در این جا نهفته است این می باشد که یا استرابون آمارد ها را نمی شناخته، یا آن ها را با تپوری ها یکی دانسته و یا این که دربیک ها در جانب شرق آمارد ها می زیسته اند یا اینکه تپوری ها در منطقه ای کوچک در شرق آمارد ها بوده اند و آمارد ها هم با تپور ها و هم با ایشان مرز داشته اند. شاید روزگاری بخشی از گیلان که مجاور مازندران است، به نام دربیک خوانده می شد. همانطور که روزگاری کل گیلان به نام دیلمان شناخته می شد و امروز دیلمان نام بخشی از سیاهکل گیلان است.

مورخان دنیای باستان چون کتزیاس در شرح کشور گشایی های کوروش، از جنگ هایی سخن به میان آورده اند که میان کوروش و دروبیک ها در شمال ایران رخ داده است. بر پایه این گزارش ها آماریوس شاه دربیک ها با کوروش جنگید و در ابتدا پیروزی هایی بدست آورد، اما سر انجام کوروش به یاری تیره ای از سکاها بر آماریوس چیره شد و فرمانروایی دربیک ها را به اسپی تاس داد. بر اساس نوشه های نویسندگان عصر باستان چون هرودوت، کتزیاس و استرابون می توان گفت که هم زمان با آمدن آریائیان به فلات ایران و تشکیل شاهنشاهی هخامنشی، دربیک ها در کوهستان های جنوب گیلان و در مجاورت اقوام تپوری و آماردی می زیستند. در کتاب عصر اوستا، دربیک ها قومی ایرانی معرفی شده اند. هم چنین در این کتاب آمده است، این قوم – که در منابع اوستایی از تاخت و تاز آنان بدون ذکر نامشان سخن به میان آمده است – زمین را همچون خدا می پرستیده و از قربانی نمودن و خودن حیوانات ماده خودداری می کردند. پیرمردانی را که بیش از 70 سال سن داشتند، می کشتند و می خوردند و زنان مسن را آویزان می کردند و آتش می زدند.(اشپیگل:1342، ص75)

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: