می گیلان

تاریخ, موسیقی, فرهنگ, جغرافی, زبان, شعر و مسایل روزمره گیلان

میری

Posted by صابر در ژانویه 3, 2010

میری رشتی

میری رشتی

میری رشتی، بازیگر طنز فقیدی که چهره همیشه خندان او انسان را یاد علامت D: در یاهو می اندازد.

همه شما کم و بیش با او آشنایی دارید، با سبک بازی با آن شکل حرف زدن و … فکر می کنم اکثر شما حداقل یک فیلم از او دیده باشید مخصوصا آن فیلم که سنگ را در دهان خود می گذارد تا غیب شود، اگر ندیده باشید بخش هایی از بازی وی را دیده اید. به طور کلی وی را می شناسید و من می خواهم بدانم که:

نظر شما درباره او چیست؟

آیا او در فیلمهایی که بازی می کرد هویت شمال(دیگران به شمال می گویند رشت) را خدشه دار کرد؟ آیا او در راستای به سخره گرفتن شمالی ها بازی می کرد؟ آیا او با سخره گرفتن شمالی ها در راستای ملی گرایی پهلوی فعالیت می کرد؟ آیا او چهره شمالی ها را تخریب کرد؟ آیا شما از بازی او خوشتان نمی آید؟

یااین که

آیا او بازیگر طنز خوب فارغ از هر مسئله دیگری بود؟ به نظر شما هدف او فقط خنداندن مردم بود؟ آیا او یک بازیگر با هویت اصیل بود و قصد مسخره کردن نداشت و فقط خودش بود؟ آیا شما از بازی او خوشتان می آید؟

نظر دیگری ندارید؟

25 پاسخ to “میری”

 1. ماهان said

  تا جایی که من میدونم بیان مسخره آمیز از زبان گیلکی رو میری ایجاد کرد. به خندیدن به زبان یک گروه از مردم طنز نمیگن

 2. صابر said

  نظر شخص خودم این است که آن زمان آن جنابان می خواستند فیلم هایی بسازند که هم دارای احساس و موارد عاطفی باشد و هم اکشن و هم به قولی صحنه داشته باشد و هم جک و خنده و مسخره بازی داشته باشد، که میری بخش آخر را اجرا می کرد و همیشه به عنوان یک یار کمکی نقش اول مسخره بازی زیاد اجرا می کرد و هیچ کار مثبتی انجام نداد که هیچ، کلی هم منفی بود. خواسته یا نا خواسته کارهایش همان کارهایی بود که پهلوی ها می خواست اجرا شود، مسخره کردن دیگران که نر نیست، او فقط مسخره بازی را بلد بود، کاری که الان هم در گیلان شخصی به نام «رضا نظری» در حال اجرای آن است، دیگران به فارسی ما را به ناحق مسخره می کنند و با گیلکی و کارهای مسخره اش که طنز هم نیست، خود و گیلکان را مسخره می کند، طنز با مسخره بازی فرق می کندف در طنز یک هدف وجود دارد که در کنار بیان آن هدف چهار تا خنده و شوخی آن هم بدون مسخره کردن قشری عظیم از مردمان دنیا اجرا می شود.
  در صدا و سیمای مرکز گیلان هم چیزی به نام طنز وجود ندارد بدان صورت، اکثرش مسخرگی است.

 3. دامون said

  با درود به شما صابر عزیز
  اول اینکه گذاشتن پسوند رشتی در کنار اسم میری شاید کمی حساسیت بوجود آورد که اگر نمی گذاشتیدش بنظرم بهتر بود.
  از اونجایی که طنز یک هنر است و هر که در راه طنز قدم بر می دارد می توان هنرمند نامیدش .
  اما در شرایطی هم کسانی پیدا می شوند مثل جناب میری که طنز را به اشتباه با ادا و اطوار های بی معنی و بی مزه در هم آمیخته و نام ان را طنز می نامند.
  در این که میری هنر پیشه ای بود توانا شکی نیست اما این جناب هنر خود را در اختیار افرادی گذاشت که از آن سوء استفاده کردند و به جای ارائه هنر طنز به تمسخر قشر زحمتکش و مهربان دیار گیلان پرداختند و به جای ارائه هنر به مردم به ارائه صورت زشتی از بازی کمیک همرا با استفاده از لهجه گیلکی پرداختند.
  ما در طول تاریخ هنرمندان طنز بسیاری داشتیم مثل چارلی چاپلین و باستر و لورل و هاردی و هارولد لوید……. وخیلی های دیگه که کارگردانان بزرگ دنیا را وادار نمودند تا با پیروی از هنرشان به ارائه کارهای جاودانه ای بپردازند.
  اما متاسفانه اشخاصی مثل میری ابصار هنر خویش را بدست افرادی دادند که تمسخر به قشر خاصی و یا لهجه خاصی از اجتماع را به تصویر بکشند و الارقم اینکه کارهای ماندگاری که نکردند هیچ باعث رنجش خاطر مردم شریف و عزیز سرزمین خود نیز شدند.
  موفق باشید و پایدار

  • صابر said

   غروب با کسیانی در رابطه با میری حرف می زدیم آنها هم از چارلی چاپلین و باستر و لورل و هاردی و هارولد لوید نام بردند، منتها آن ها گفتند افراد هنرمندی مانند آنها توانستند با هنرشان در مقابل دیکتاتورهای زمان خود به ایستند

 4. دامون said

  بی شک هاتوئی ایسه کی گی .
  می منظورم از اینکه کارهای جاوئدانه ایرائه بدائید ان بو کی اشان در طول تاریخ در برابر استبداد بئسائید و در تقابل با استبداد, مستمندان و اقشار ضعیف جامعه موشکلاتا به تصویر بکشئید .

 5. سمیرا said

  تا جایی که من می دونم این خدا نیامرز رشتی نبود و مازندرانی بود. بعد هم فکر می کنم می شود بدون توهین های قومی قبیله ای هم مردم را خنداند. گذشته از اینکه من به هیچ وجه از لودگی های سخیف او خنده ام نمی گرفت. صد البته قیاس مع الفارق است امابه لورل هاردی و یا جری لویئس خیلی می خندم.
  من درک می کنم آدم برای پول به هر دریوزگی و پستی تن در دهد. اما به نظرم از او کاری بیشتر بر نمی امد و برخلاف دامون من اعنقاددارم او هنرمندی توانا نبود مردکی سخیف بود مثل شخصیتهایی که آنها را بازی می کرد. در واقع بهتر است بگویم بازی نمی کرد. خودش بود.
  اگر موضوع خنداندن است چرا هر مشنگی و حماقت و توری از یک آدم با لهجه گیلکی باید بر بیاید؟

  و آخر از همه اینکه میری ابله هنرپیشه ی قبل از انقلاب بود و قدیمی. امثال او در زمان حال کم نیستند از منوچهر نوذری فقید تا ماهی صفت بوقلمون صفت…
  همین برنامه صبح جمعه با شما که از زمان بچگی ما اجرا می شود و منوچهر نوذری فقید! زمانی در آن برنامه اجرا می کرد ، هر چه جوک ترک و لر و گیلک را تا می توانست به اسم خنداندن خلق به گوش ملت فرو می کرد.

  افرادی مانند میر ی و منوچهر نوذری و آذری هنرمند نیستند…

  • صابر said

   من هم در جایی دیدم که نوشته شده بود وی متولد شهسوار است، در جایی هم دیدم که نوشته بود وی متلد رشت است، دیدم شد یک به یک، این جا هم نوشتم میری، و از این بابت نوشتم میری رشتی که بدین نام شهرت داشت

 6. جعفر said

  بازیگر باحالی بود

 7. ارسلان said

  خوب بازی می کرد ولی رشتی ها رو خراب کرد!

 8. طالش زوئه said

  شب خیز رشتی نیز که صاحب سه تلویزیون لوس انجلسی INT, PEN ,LIVE است هرگاه بخواهد بینندگان خود را بخنداند
  لهجه خود را عوض کرده وفارسی را با لهجه رشتی صحبت میکند.
  و در واقع ادای میری را در میاورد.
  جالبست که تاکنون هیچ بیننده ای هم به او اعتراض نکرده است!!! ظاهرا رشتی ها عین خیالشان نیست!!!

  • صابر said

   جناب پسر تالش:
   من برنامه های شب خیز را ندیدم و نمی بینم، چیزی در این رابطه نشنیده بودم، ولی آشنایی جزئی دارم که کیست و چه می کند، از این که شنیدم رشتی هست تاسف خوردم، این که شما گفتید ادای رشتی ها را برای مسخره کردن در می آورد که تاسف بارتر است. این را نمی دانستم، خیلی ممنون که اطلاع دادید. به هر حال دست نشانده است دیگر…
   و اما این که رشتی ها بیخیالند. شما اگر چشم خود را باز کنی خواهی دید که منظورشان از رشتی در حال حاضر «از آستارا تا استر آباد» است. مردم این محدوده برای افرادی که ساکنین آن نیستند به عنوان رشتی تلقی می شوند. پس شما هم که جزئی از این محدوده هستید باید یا بگوئید که ما جزئی از این محدوده نیستیم، راه ما با آنها جدا است که آنها در گوششان فرو نمی رود و شما هر چه فریاد بزنید کاری نمی شود، باز هم از دید مردمی که میزان متوسط مطالعه روزانه آن ها چند ثانیه در روز برآورد شده، رشتی دیده خواهید شد.
   و اما اگر آن محدوده را هم کنار بگذاریم که غیر مستقیم به آنها توهین می شود، به جامعه گیلکان به طور مستقیم توهین می شود که رشت جزئی از آن جامعه است. این جامعه خوابیده است ولی بارقه هایی از امید دیده می شود که این جامعه می خواهد برخیزد و حرفهای زیادی برای گفتن دارد. فعلا که این جامعه در برابر این کنش ها واکنشی اعتراض آمیز بروز نداده که هیچ با آنها همراه شده، یعنی در همین رشت به لهجه رشتی هنگام فارسی حرف زدن می خندند. این ناشی از خیلی چیزهاست که برخی از آنها را که من توانستم ارزیابی کنم و آنها را در بخش گیلان امروز نوشتم. همانطور که شروع کننده خیلی از کارها در جوامع امروز قشر تحصیل کرده یک جامعه است و این اعتراض ها در این قشر شروع شده، سپس به عوام هم خواهد رسید.
   طرحی داشتم در رابطه با محکوم کردن فیلم هایی که در آن گیلانیان را به سخره می کشند در فیلم های ایران. می خواستم تراکت هایی در بین مردم پخش کنم که هر کس فقط یک تماس با صدا و سیما بگیرد و اعتراض خود را اعلام کند. فعلا که عملی نکردم ولی در آینده دور شاید…
   مطمئن باشید روزی این جامعه گیلکان اعتراض بزرگی به خیلی چیزها خواهد کرد….

 9. متاسفانه فوت کرد وگرنه خودم می کشتمش امثال اون برای اینکه یه قرون دوزار بیشتر در بیارن حاضر شدن هر کاری بکنند
  در باره حمید شبخیز که طالش زوئه فرمودن به نظرم خیلی منفی نیست و تا حدی هم مثبته چرا که نشون میده کسی که سالیانه دراز تو امریکا زندگی کرده هنوز پایبند اصالتشه

 10. سمیرا said

  آقای حامد من دیدم. هر وقت می خواد مسخره بازی در بیاره و لودگی بی مزه و بی مایه کنه به رشتی می گه. یادمه یه بار گفته بودید تو محله سلسبیل تهران بزرگ شده. چرا وقتی می خواد لودگی کنه ادای لاتهای جنوب شهر تهرون رو در نمی آره؟

  اگه اینقدر راحت آدم می کشید ماهی صفت فعلا زنده هست. هنرپیشه های شبکه باران هم هستن. دست شما هم درد نکنه! ای کاش با حذف فیزیکی شان مشکلی حل می شد!

 11. میلاد said

  به نظر من صرف صحبت کردن به یه لهجه به معنیه تمسخر اون نیست.
  خیلی وقتها از شیرینیه اون لهجه هست.
  همونطور که من از لهجه های دیگه خوشم میاد.
  من خودم از تلفظ و حرف زدن به لهجه های دیگه لذت می برم.
  یه تهرانی ای رو میشناسم که اینجا دانشجو بود و اینقدر با گیلکی حال می کرد که همش گیلکی حرف می زد. و الان وقتی بخواد فارسی حرف بزنه از یه گیله مرد بدتر لهجه داره.
  اما بازی در نقش آدمای هحمق با لهجه ی گیلکی معنیه دیگه ای داره.
  لطف کنید و اینطور با چنین مسایلی برخورد نکنید که نهایتش به خصومت با دیگر نژادها برسه.

 12. شاهین said

  حامد جان! نمردیم و معنی «بابنداصالت بودن» را فهمیدیم!!!

 13. شاهین said

  حامد حان! تو اگر ندیدی دلیل نمیشود که من هم ندیده باشم! یعنی من دروغ میگویم؟!

 14. شاهین said

  میلاد جان! انتقاد کردن از یک رشتی که زبان مادری خود را به مسخره میگیرد چه ربطی به خصومت با اقوام دیگر دارد؟!!!

 15. bahamin said

  به نظر من مقصود میری خندوندن مردم بود نه تمسخر گویش گیلکی.

  • صابر said

   نمی دانم بحث گویش بودن یا زبان بودن گیلکی رو تا کی باید با این ملی گرا های ایرانی ادامه بدیم؟!!!!!!!!!!!! اصلا از این به بعد من هم می نویسم فارسی لهجه 29 ام زبان عربی.

  • وا بدن بئس بينيويسيد گويش
   بئس بينيويسيد لهجه
   اشان ملي گرا هم نيئيد .
   عشق مخالفت دني چيسه ؟
   هسا تو بينيويس ميري خب ، نيويسه ميري بد بؤ .
   تو بينيويس گيلكي لهجه
   نيويسه نه : گيلكي زوان ايسه .

   وا بدن گول برار

   گيلك بمنيد !!!!!!!!!!!!

 16. kdiu said

  این اشخاص به ظاهر هنرمند که قومیتی رو مسخره میکردند(یا میکنند) و متداول فرهنگ قومی رو مضحکهزبان گرفتهاند گویا شادان خواهند شد که نبش قبر بشوند وجنازه شان را مردم در دست بگیرندو قاه قاه بخندند و لذت ببرند آری چنین باید کرد شاید خوشاینداقوامشان باشد واین کمترین کاریست دربرابر اعتبار یک قوم

 17. مهرداد گل دوست said

  میری هنرمند توانایست و با هنرش گیلان را به مهد هنر ایران معرفی کرد هنرش در سینمای ایران مثل خورشید در آسمان بود و ما آدمها که نمیتوانیم خورشید را آنطور که باید ببینیم باید از دریچه علمی تر وارد شویم اگه امروز هنرمندان ما نمی تونند دلهای غمگین ما رو حتی در اعیاد بخندونن بخاطر اینه که بجای بروز هنرشان گریم خود را به ما نشان می دهند به قول استاد محمد علی کشاورز بازیگران امروزی گویا ویترین عروسک فروشی هستند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: