می گیلان

تاریخ, موسیقی, فرهنگ, جغرافی, زبان, شعر و مسایل روزمره گیلان

زبان مادری و هویت قومی و ملی

Posted by صابر در فوریه 21, 2010

برخی بر این باورند که زبان مادری به عنوان اصلی ترین بخش هویتی یک انسان است، و این زبان مادری اتصال دهنده زنجیره های قومی و قبیله ای است و ملت ها را به وجود می آورد. روز 21 فوریه از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری برگزیده شده، از این رو بر آن شدم که مقاله ای در این زمینه بنویسم.

زبان مادری عامل بسیاری از اتفاقات است،  وجود داشتن یا نداشتن زبان، بخش بزرگی از فرهنگ یک ملت است. ما در کشوری زندگی می کنیم چند قومی یا چند ملیتی که تاریخ پادشاهی اش به جز در چند مورد نشان داده است که هر قومی صاحب قدرت شده سعی کرده ویژگی های قومی خود را بر دیگر اقوام بقبولاند. اولین اقدام معمولا تغییر پایتخت بوده. هم اکنون پایتخت کشور در شهری است که از لحاظ اصالتی یک شهر فارس نشین بوده. زبان رسمی کشور فارسی است و در ادارات و …  از جمله صدا و سیما، رسانه ای که ادعا می کند رسانه ملی کشور است هم فارسی زبان رایج است. سیاست های برتری قومی و تشکیل یک ملت واحد از زمان رضا خان شدت گرفت. در حال حاضر هم ادامه دارد. رسانه ای که خود را رسانه ملی می داند آشکارا اقوام و ملیت ها را به سخره می گیرد! زبان ملیت ها در برنامه های این رسانه به شیوه مسخره ای بیان می شود. دولت مرکزی با فعالبت های خود آشکار کرده که کمر به نابودی فرهنگ ها و آداب و سنن ملیت ها بسته است. این کار عین بی عدالتی و نابرابری قومی است. حکایت مانند به نام موسی و به شکم عیسی است. در قانون حقوق همه محترم شمرده می شود ولی در عمل یکی باید بر باقی آنان سلطه داشته باشد! این بی عدالتی و نابرابری فقط در زمینه فرهنگ نیست! در همه جوانب زندگی مردم ملیت های ایران تاثیر بسزایی گذاشته من جمله اقتصاد و کشاورزی. این تبعیض ها که از طرف حکومت اعمال می شود در جاهایی واکنش هایی را نیز در بر داشته، مبارزات مسلحانه، قیام ها و فعالیت های تروریستی برخی از عواقب این کارها هستند. ساخت انواع جک و بد و بیرا گفتن به ملیت ها که همه را به سخره می گیند جز یک ملیت نشان می دهد دست هایی در کار است و این یک کار برنامه ریزی شده است. خصوصا که هر روز به روز تر هم می شوند! زبان های ملیت های مختلف هم مورد حمله همه جانبه فرهنگی شده اند! آنهایی که نسبت جمعیتی شان بیشتر است، در خارج کشور پشتیبان دارند و خلاصه دستشان باز تر است، مثل کرد ها، ترک ها و عرب های ایران، توانسته اند، مقاومت خوبی در مقابل این حملات انجام دهند، از آنسوی قوم کوچکی مانند گیلک که فقط هم در بخش کوچکی در داخل کشور است، کم کم حال زبانش رو به وخامت رفت! در کشور های توسعه یافته اهمیت زبان مادری درک شده است. آن ها بر خلاف کشور ما تمام تلاش خود را برای حفظ این زبان ها انجام می دهند. حتی من در تلویزیون ایران دیدم که اگر اشتباه نکرده باشم در آلاسکا، یک پیر زن آخرین کسی بود که یک زبان را می دانست، آن ها تمام تلاش خود را کردند تا از او اطلاعات با ارزشی در رابطه با آن زبان فرا بگیرند.

باری، در برخی از ملیت های کشور ایران، این حملات نتیجه داده، ثمره اش این است که پدران و مادران این جوامع با فرزندان خود به فارسی صحبت می کنند، در مقابل یادگیری زبان محلی و تکلم فرزندشان به آن زبان مقاومت می کنند! این خود نشان دهند عمق فاجعه است! خیلی از جوانان از ترس لهجه دار شدن فارسی حرف زدنشان حتی نمی خواهند به زبان مادری شان گوش دهند! آن پدر و مادر و این جوانان با این کارشان هویت خودشان را انکار می کنند! ولی آنان تقصیری ندارند! وقتی که یک کسی که سواد آن چنانی ندارد و یا نسبت به مسائل دور و بر خود تا حدی بی تفاوت است، از در و دیوار بی احترامی ببیند نسبت به هویتش، تمام تبلیغات ضد ملیتش باشد، ناچار از آن می گریزد. اما در نهایت در دنیایی که رسانه در آن خیلی زیاد شده است، سیاست سرکوب راه به جایی نخواهد برد، دقیقا نتیجه ای خواهد داد برعکس آن چیزی که هدف آن سیاست است.

مطمئناً هیچ زبانی، در اتباط با انسان نمی تواند مانند زبان مادری قدرتمند عمل کند! زبانی که ریشه درهویت هر انسان دارد و برایش دلنشین است. مسلماً در کشوری چند قومیتی مثل ایران باید تدابیری اتخاذ شود تا این زبان و فرهنگ مردم ملیت های مختلف حفظ شود و هر چه بیشتر توسعه پیدا کند! در این بین اهمیت تحصیل به زبان مادری خیلی زیاد است و این کاری است که مسعولان باید به فکر آن باشند. همانطور که پیش تر گفتم زبان مادری و هویت قومی و ملی تاثیر بسزایی در همه اتفاقات دارد. احترام گذاشتن به فرهنگ و زبان دیگران باعث ایجاد دوستی و مودت می شود ولی بی احترامی عواقب دارد و در ایران بارها این عواقب دیده شده است. حتی رهبران مخالفین دولت در ایران شعارهایی در راستای محترم شمردن و به رسمت شناختن قومیت ها سر داده اند و همیشه در هر حادثه مهم سیاسی  در ایران این قومیت ها هستند که نقش تعیین کننده را برعهده دارند.

به امید آن روزی که هویت تک تک انسان های روی زمین محترم شمرده شود.

15 پاسخ to “زبان مادری و هویت قومی و ملی”

 1. سینا مدبرنیا said

  http://www.lotka.blogfa.com/post-26.aspx

  ایمسال یونسف پوستر درم .

 2. gil said

  سلام دوست عزیز
  تنها راه زنده ماندن ملت گیلان استفاده از شیوه فردوسیه!
  باید گیلان رو با ساختن منظومه ها و کارهای فرهنگی زنده کرد
  استفاده از الفبای لاتین میتونه یه کلاس به زبان گیلکی بده !

 3. نانم چره مرا شی بزه ؟

 4. شاهین said

  در بین مردم گیلان متاسفانه در حال حاضر تجصیل بزبان مادری که چه عرض کنم. تکلم بزبان مادری هم چنانکه گفتی محلی از اعراب ندارد !!! ضمنا به «مسئولین نظام»
  نبز با توجه به عملکردی که بدان اشاره نمودی نمیتوان امید دبست !
  لذا چاره کار از یکسو ایجاد حس میهن پرستی در بین مردم گیلان واز سوی دیگر حرکت بسوی دمکراسی است !

  خوش بی بی آبرار!

 5. شاهین said

  مجموعه گیلک زبانان و گیلک تباران در سطح کشور دارای جمعیتی افزون تر از کردان است. اما بر خلاف کردها. گیلک ها بسیار تفرقه جو و هویت گریز میباشند!

 6. Shahin said

  مطلب زیر عینا از نامه دانشجویان طالش به جناب جکتاجی نقل میشود :
  در کتاب جغرافیای تاریخی نوشته و. و بارتولد ترجمه حمزه سردادور آمده است؛ در عهد قدیم سکنه ی گیلان را کادوسیان تشکیل می دادند که در قید اطاعت دولت هخامنشی نبودند همین قوم یا قسمتی از آن را گیل هم می نامیدند و ولایت گیلان نام کنونی خود را از نام قوم مزبور دارد…
  لذا چنانکه ملاحظه میشود قوم کادوس را گیل نیز مینامیدند. واین بنوعی موید نظر جناب جکتاجی و خلاف نظر مخالفین وی میباشد.

 7. Shahin said

  من ظور این است که گیل ها به دو بخش اصلی شامل گیل آمارد و گیل کادوس تقسیم میگردند . این را من در رابطه با سه موضوع اول وب موجی ارائه نمودم ! بنا براین در این زمینه حق با جک تاجی است ! البته من با همه نظرات او موافق نیستم!

  • صابر said

   بله، این را من هم در تاریخ گیلان، بخش 7 یا 8 در قمست کادوسیان نوشته ام. ولی اگر موضوع را پیگیری کنی می بینی که این ها کم کم می خواهند بگویند که تالش اول بوده و گیلک از آن نشات گرفته. ولی یک کمی به موضوع بنگر. قلمرو امردان از کجا تا کجا بود. درست در همان منطقه الان گیلکان دارند زندگی می کنند! حرف مفت این ها زیاد می زنند! سکنه آن شهرستان ها را اکثریت تالش می دانند. ساکنان فومن را در عهد باستان همه تالشی می شناسند! …

 8. رهنما said

  بازم سلام
  از ویکی گیلکی .
  فکر کونم یک دوره کوتاهی ابتهاج رهبر گروه بو
  انم منبع http://sarapoem.persiangig.com/link7/saye.htm

  البته گیل یار مئن هم هو متن نهه تانی بیدینی
  در مورد اهنگان هم تی دس درد نوکونه الان دو سه ساعته نیشتم پشت سیستم دانلود گودندرم از تی وبلاگ مئن با ایجازه ایته ده دوازده تا دانلود بوگودم فقط دیته سئوال خیلی وخته خوایم واورسم هی ا دست او دست کوم اونم در مورد ا آهنگانه یا مطالبی ئیسه که مثلن هسا خودم وبلاگ مئن نهم خواسیم بدانم احتیاجی ئیسه از صاحب اثر ایجازه فیگیریم یا نه ؟؟؟ خواسیم از امین حسن پور هم سئوال بوکونم واز اونه تجربه ویشتره
  بازم تی دس درد نوکونه

  • صابر said

   بستگی دره! اصولا باید اجازه فگیریم. ولی امان کی به اوشان دسترسی ناریم! فک کونم با ذکر منبع مشکلی ندره!

 9. Shahin said

  بهر حال طالش ها از هر لحاظ بما نزدیک ترند تا دیگر اقوام. بنابراین باید در جهت رفع سو تفاهمات و تحکیم اتحاد گام برداریم.

 10. Shahin said

  بابرخورد اصولی و احترام متقابل همه چیز قابل حل است.

 11. سه مصاحبه به زبان فارسی و یک مقاله به زبان ترکی

  مصاحبه ها
  گفتگو – 10 / مصاحبهای با ماشاالله رزمی در مورد گردهمآیی آمستردام

  مصاحبه نشریه دانشجویی یولداش دانشگاه زنجان با تقی رحمانی به مناسبت روز جهانی زبان مادری

  مصاحبه نشریه دانشجویی یولداش دانشگاه زنجان با مهندس علیرضا صرافی به مناسبت روز جهانی زبان مادری

  یئنی مقاله وبلاگیمیزدا

  راديكال هدفلي ميللي حركتيميز و ايليملي ميللتچي لر

  http://azdemokrasi.blogfa.com/post-78.aspx

  http://azdemokrasi.wordpress.com/

  با احترام – کانون دمکراسی آزربایجان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: